Curriculum Vitae
Activitate parlamentară
2012-2016 (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2012-2016 > Camera Deputaților > Monica Maria Iacob Ridzi > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Monica Maria IACOB RIDZI
Curriculum Vitae

Informații personale

  • Data și locul nașterii: 30 iunie 1977, Petroșani, jud. Hunedoara
  • Starea civilă: căsătorită

Studii

  • Doctor în științe inginerești, Universitatea din Petroșani (2007)
  • Licențiată în științe juridice, Universitatea 1 Decembrie, Alba Iulia, Facultatea de drept (2003)
  • Licențiată în științe economice, Universitatea din Petroșani, Facultatea de Științe, Specializarea Finanțe-Bănci (2000)
  • Curs de formare parlamentară, Școala Națională de Administrație (ENA), Strasbourg (organizat de Ministerul Afacerilor Externe, Franța - 2006)
  • Cursuri de specializare în domeniile administrației locale, al științelor politice și al campaniilor electorale

Cariera politică la nivel național

  • Deputat în Parlamentul României (dec 2004 - prezent)
    • Membru al Comisiei pentru sănătate și familie (din mar. 2011)
    • Membru al Comisiei pentru politică externă (feb. 2010 - mar. 2011)
    • Membru al Comisiei de Invătământ, Știință, Tineret și Sport (feb. 2005 - feb. 2010)
    • Vicepreședinte al Comisiei pentru Afaceri Europene a Parlamentului României (ian. - iun. 2007)
    • Vicepreședinte al Comisiei pentru Integrare Europeană a Parlamentului României (mai - dec. 2006)
    • Membru al grupului parlamentar de prietenie cu Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord
  • Președinte al Organizației de Tineret a Partidului Democrat-Liberal (feb. 2008 - martie 2010)
  • Vicepreședinte al Biroului Permanent Județean al Partidului Democrat - Hunedoara (2005 - 2012)
  • Consilier judetean în cadrul Consiliului Județean Hunedoara (iun. - dec.2004)
  • Vicepreședinte al Biroului Permanent Național al Organizației de Tineret a Partidului Democrat, Departamentul pentru Relații Internaționale (2001 - 2006)
  • Președinte al Biroului Permanent Județean al Partidului Democrat - Organizația de Tineret a Partidului Democrat, Hunedoara (2001 - 2006)
  • Consilier parlamentar (2000 - 2004)
  • Vicepreședinte al Biroului Permanent Județean al Organizației de Tineret a Partidului Democrat - Hunedoara (1999 - 2001)
  • Vicepreședinte al Biroului Permanent Local al Organizației de Tineret a Partidului Democrat - Petroșani (1999 - 2001)
  • Secretar al Biroului Permanent Local al Organizației de Tineret a Partidului Democrat - Petroșani (1998 - 1999)
  • membru al Partidului Democrat (1997 - 2012)

Cariera politică la nivel internațional

  • 1 ian. 2007 - nov. 2008 - deputat în Parlamentul European, membru al grupului PPE-DE
    • Vicepreședinte al Grupului de Lucru C al PPE-DE
    • Membru al Comisiei pentru buget
    • Membru al Delegației pentru relațiile cu Republica Populară Chineză
    • Membru supleant al Comisiei pentru control bugetar
    • Membru supleant al Comisiei pentru ocuparea forței de muncă și afaceri sociale
    • Membru supleant al Delegației pentru relațiile cu Statele Unite
  • sep. 2005 - 31 dec. 2006 - observator în Parlamentul European

Experiență profesională

  • Director General - Euro Riva Serv (ianuarie-decembrie 2004)
  • Director Resurse Umane, Marketing, Prognoze, Dezvoltare - Euro Riva Serv (2000 - 2004)
  • Șef birou contabilitate - Euro Riva Serv (1997 - 1999)
  • Contabil - Euro Riva Serv (1995 - 1997)

Limbi straine

  • engleză
  • franceză
04.10.2012

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București sâmbătă, 29 februarie 2020, 7:08
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro