Relu FENECHIU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.24 IAȘI
pe listele Alianței Dreptate și Adevăr PNL-PD
data validarii: 17 decembrie 2004 - HCD nr.36/2004

Formatiunea politica:
PNL-Partidul Național Liberal

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal  Vicelider - din dec. 2004
 - până în sep. 2005

Comisii permanente
Comisia pentru administrație publică și amenajarea teritoriului - Președinte (din sep. 2005)

Comisii permanente comune
Comisia pentru afaceri europene a Parlamentului României (din mai 2007)

Comisii de ancheta comune
Comisia parlamentară de anchetă pentru investigarea și clarificarea modului în care au fost cheltuite sumele din fondul constituit în cotă de 2% din sumele obținute din privatizări, destinat construcției de locuințe sociale, prevăzut la art.44 alin.(2) din Legea nr.10/2001 privind regimul juridic al unor imobile preluate în mod abuziv în perioada 6 martie 1945 - 22 decembrie 1989, republicată (din iun. 2007) - Secretar (din oct. 2007)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei  membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Italiană 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Coasta de Fildeș 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Malta - din iun. 2007
 Grupul parlamentar de prietenie cu Arabia Saudită 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Canada - din apr. 2007