Petru-Sorin MARICA
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-2020

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.22 HUNEDOARA
data validarii: 21 decembrie 2016 - HCD nr.122/2016

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat - până în apr. 2019

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - până în apr. 2019
Deputați neafiliați - din apr. 2019
 - până în mai 2019
Grupul parlamentar PRO România - din mai 2019

Comisii permanente
Comisia pentru mediu și echilibru ecologic (din sep. 2019)
Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale (mai - sep. 2019)
Comisia pentru administrație publică și amenajarea teritoriului (până în mai 2019) - Vicepreședinte (din mai 2018)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grup parlamentar de prietenie Romania - Republica Uzbekistan  Președinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Finlanda 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Cipru 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Costa Rica