Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
mediation committees
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
1992-1996 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Anghel Stanciu Versiunea pentru printare

Anghel STANCIU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.24 IASI
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PRM-Great Romania Party - until jun. 2005
 
independent  - since jun. 2005
 - until nov. 2005
PSD-Social Democratic Party - since nov. 2005

Parliamentary group:
Parliamentary Group PRM (Great Romania) - until jun. 2005 Vice-Leader
Parliamentary group of the Social Democrat Party - since nov. 2005 Vice-Leader - since sep. 2006

Standing committees
Committee for Education, Science, Youth, and Sport - Chairperson (until jun. 2005)

Special committees - joint

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Socialist Republic of Vietnam  Chairperson - until dec. 2005
 Friendship parliamentary group with Hellenic Republic - since dec. 2007
 Friendship parliamentary group with Malta - since dec. 2007
 Friendship parliamentary group with Czech Republic - since dec. 2007 Secretary
 Friendship parliamentary group with Islamic Republic of Pakistan 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:181 (in 112 plenary sittings)
Political declarations:2
Legislative initiatives: 32, din care 16 promulgate legi
Member of the1 mediation committees
Questions & Interpellations: 9
Motions: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 9 december 2019, 6:34
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro