Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (sen.)
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2000-2004 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Mihai Stănișoară Versiunea pentru printare

Mihai STĂNIȘOARĂ
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.27 MEHEDINTI
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004
end of the mandate: 26 march 2007 - resignation - HCD nr.15/2007
replaced by: Marius Balu

Political party:
PD-Democratic Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democrat Party - until mar. 2007 Vice-Leader - until feb. 2005

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security - Chairperson (until mar. 2007)

Parliamentary delegations:
Delegation to the OSCE Parliamentary Assembly - since mar. 2004
 - until mar. 2007
 substitute member
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly - until mar. 2007 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Oriental Republic of Uruguay - until mar. 2007 Secretary
 Friendship parliamentary group with Malta - until mar. 2007
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland - until mar. 2007

Parliamentary activity in figures:
Speaches:35 (in 26 plenary sittings)
Political declarations:3
Legislative initiatives: 16, din care 8 promulgate legi
Questions & Interpellations: 5

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 3 april 2020, 5:30
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro