Scarlat IRIZA
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.20 GORJ, colegiul uninominal nr.3

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat - până în feb. 2015
 
independent  - din feb. 2015
 - până în oct. 2015
UNPR-Uniunea Națională pentru Progresul României - din oct. 2015
 - până în feb. 2016
 
independent  - din feb. 2016

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - până în feb. 2015
  - din oct. 2015
 - până în feb. 2016
Grupul parlamentar ALDE (Alianța liberalilor și democraților) - din sep. 2016

Comisii permanente
Comisia pentru cercetarea abuzurilor, corupției și pentru petiții - Secretar
Comisia pentru transporturi și infrastructură

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Marele Ducat de Luxemburg  Secretar
 Grupul parlamentar de prietenie cu Arabia Saudită 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Estonia