Gabriel-Horia NASRA
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.13 CLUJ
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party  Vice-Leader - since feb. 2018
 - until sep. 2019

Standing committees
Committee for Foreign Policy - Vice-Chairperson (since feb. 2018)
Committee for Culture, Arts, Mass Information Means (until feb. 2017) - Vice-Chairperson

Standing committees - joint
The Joint Standing Committee of the Chamber of Deputies and the Senate for the exercise of parliamentary control over the activity of the Romanian Intelligence Service SRI (until feb. 2018)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Central European Initiative - Parliamentary Dimension  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of the Philippines  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Slovak Republic 
 Friendship parliamentary group with Australia