Clement NEGRUȚ
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2008-2012

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.1 ALBA, colegiul uninominal nr.2

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:sep. - dec. 2012 - Secretar

Formatiunea politica:
PDL-Partidul Democrat Liberal - până în mar. 2011
 
independent  - din mar. 2011
 - până în mai 2011
PDL-Partidul Democrat Liberal - din mai 2011

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Democrat-Liberal - până în mar. 2011
Grupul parlamentar al deputaților independenți - din mar. 2011
 - până în mai 2011
Grupul parlamentar al Partidului Democrat-Liberal - din mai 2011 Vicelider - din mar. 2012
 - până în sep. 2012

Comisii permanente
Comisia pentru industrii și servicii
Comisia pentru tehnologia informației și comunicațiilor (până în iun. 2009) - Secretar

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Franceză - Senat - până în iun. 2009
 Grupul parlamentar de prietenie cu Irlanda - până în mar. 2010
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Slovenia - până în mar. 2010
 Grupul parlamentar de prietenie cu Marele Ducat de Luxemburg  Președinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Elenă  Secretar
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Malta  Vicepreședinte