Gheorghe-Eugen NICOL√ESCU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.28 MURES
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party  Vice-Leader - until dec. 2004
   Leader - since dec. 2004
 - until sep. 2005

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks - Vice-Chairperson (until dec. 2005)
Committee on Equal Opportunities for Women and Men (until feb. 2005)

Standing committees - joint

Special committees - joint

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Grand Duchy of Luxembourg 
 Friendship parliamentary group with Republic of Tunisia  Chairperson