Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2000-2004 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Gheorghe-Eugen Nicol„escu Versiunea pentru printare

Gheorghe-Eugen NICOL√ESCU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.28 MURES
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party  Vice-Leader - until dec. 2004
   Leader - since dec. 2004
 - until sep. 2005

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks - Vice-Chairperson (until dec. 2005)
Committee on Equal Opportunities for Women and Men (until feb. 2005)

Standing committees - joint

Special committees - joint

Parliamentary friendship groups:
 Parliamentary group for UNESCO - until mar. 2008 Chairperson - until may 2005
 Friendship parliamentary group with Grand Duchy of Luxembourg 
 Friendship parliamentary group with Republic of Tunisia  Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:143 (in 88 plenary sittings)
Political declarations:22
Legislative initiatives: 25, din care 5 promulgate legi
Questions & Interpellations: 11

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 22 november 2019, 0:34
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro