Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Ion Mînzînă Versiunea pentru printare

Ion MÎNZÎNĂ
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.3 ARGES
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PRM-Great Romania Party - until sep. 2008
PC-Conservator Party - since sep. 2008

Parliamentary group:
Parliamentary Group PRM (Great Romania) - until sep. 2008 Vice-Leader - since sep. 2005
 - until oct. 2005
   Leader - since oct. 2005
 - until oct. 2007
Parliamentary group of the Conservator Party - since sep. 2008

Standing committees
Committee for Labour and Social Protection - Vice-Chairperson

Special committees - joint
(since jun. 2006)
(since dec. 2005)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Socialist Republic of Vietnam - since dec. 2005 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Montenegro 
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China - since may 2006
 Friendship parliamentary group with Republic of Cuba  Vice-Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:36 (in 32 plenary sittings)
Political declarations:1
Legislative initiatives: 27, din care 5 promulgate legi
Questions & Interpellations: 1
Motions: 4

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 1 june 2020, 12:36
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro