Rodica PARASCHIV
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-2020

DEPUTAT
aleasa deputat în circumscriptia electorala nr.31 PRAHOVA
data validarii: 21 decembrie 2016 - HCD nr.122/2016

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat 

Comisii permanente
Comisia pentru transporturi și infrastructură (din feb. 2019) - Vicepreședinte (din oct. 2019)
Comisia pentru administrație publică și amenajarea teritoriului (sep. 2017 - feb. 2019)
Comisia pentru industrii și servicii (până în sep. 2017)

Comisii de ancheta
Comisia de anchetă privind activitatea SC Compania Națională de Transporturi Aeriene Române TAROM SA în perioada 2007-2018

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Macedonia de Nord  Vicepreședinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Islamică Iran 
 Grup parlamentar de prietenie cu Elveția