Rovana PLUMB
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

DEPUTAT
aleasa deputat în circumscriptia electorala nr.40 VÂLCEA
pe listele Uniunii Naționale PSD+PUR
data validarii: 17 decembrie 2004 - HCD nr.36/2004
data încetarii mandatului: 20 decembrie 2007 - demisie
înlocuit de: Vasile Bleotu

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat 

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat 

Comisii permanente
Comisia pentru administrație publică și amenajarea teritoriului (din mai 2006)
Comisia pentru muncă și protecție socială (până în mai 2006) - Secretar

Comisii permanente comune
Comisia pentru afaceri europene a Parlamentului României (până în iun. 2007)
Comisia Parlamentului României pentru Integrare Europeană (până în dec. 2006)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Membru al Parlamentului European - din apr. 2007
 - până în noi. 2007
 
- Grupul Partidului Socialiștilor Europeni

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Suediei - până în dec. 2007
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Croația - până în dec. 2007