Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Dumitru Becºenescu Versiunea pentru printare

Dumitru BECªENESCU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.40 VALCEA
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PUR-SL-The Humanist Party of Romania (social-liberal) - until may 2005
when PUR-SL becomes
PC-Conservator Party - until may 2006
 
independent  - since may 2006

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Humanist Party of Romania (social-liberal) - until may 2006
Parliamentary group of the Democrat Party - since may 2007
 - until nov. 2007
Member non-attached - since nov. 2007

Standing committees
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (since mar. 2007)
Committee for Foreign Policy (until sep. 2005)

Standing committees - joint
The Committee for European Integration (until dec. 2006)

Parliamentary delegations:
Observer to the European Parliament - until dec. 2006 
- Group of the Alliance of Liberals and Democrats for Europe
- Committee on Transport and Tourism

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Brazil 
 Friendship parliamentary group with Lebanese Republic 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:3 (in 3 plenary sittings)
Legislative initiatives: 6, din care 2 promulgate legi
Questions & Interpellations: 1
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 1 june 2020, 12:00
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro