Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2008-2012 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Adrian Mocanu Versiunea pentru printare

Adrian MOCANU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.10 BUZAU, uninominal college no.2

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until mar. 2016
 
independent  - since mar. 2016

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until mar. 2016
The parliamentary group of UNPR - since sep. 2016

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks (since mar. 2014)
The Committee for Romanian Communities Living Abroad (since oct. 2013)
(until mar. 2014)
Committee for Budget, Finance, and, Banks (until oct. 2013)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Colombia 
 Friendship parliamentary group with Syrian Arab Republic 
 Friendship parliamentary group with Hellenic Republic 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:19 (in 19 plenary sittings)
Political declarations:18
Legislative initiatives: 22, din care 6 promulgate legi
Questions & Interpellations: 14

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 12 november 2019, 9:27
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro