Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Niculina Mocioi Versiunea pentru printare

Niculina MOCIOI
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.20 GORJ, uninominal college no.5

Political party:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - until jun. 2014
 
independent  - since jun. 2014
 - until sep. 2014
PDL-Democratic Liberal Party - since sep. 2014
 - until feb. 2015
PNL-National Liberal Party - since feb. 2015

Parliamentary group:
Democrat Popular Parliamentary Group - until jun. 2014
The parliamentary group of the Democrat Liberal Party - since sep. 2014
 - until feb. 2015
The parliamentary group of the National Liberal Party - since feb. 2015

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities
The Committee for Romanian Communities Living Abroad (since oct. 2013) - Vice-Chairperson (mar. - nov. 2014)

Other commisions
Validation Committee

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Mongolia  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Hellenic Republic 
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain - since jun. 2014

Parliamentary activity in figures:
Speaches:30 (in 27 plenary sittings)
Political declarations:8
Legislative initiatives: 60, din care 12 promulgate legi
Questions & Interpellations: 38
Motions: 19

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 18 november 2019, 6:57
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro