Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Constantin Moisii Versiunea pentru printare

Constantin MOISII
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.29 NEAMT, uninominal college no.3

Political party:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - until mar. 2014
UNPR-Uniunea Nationala pentru Progresul Romaniei - since mar. 2014

Parliamentary group:
Democrat Popular Parliamentary Group - until mar. 2014
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since mar. 2014
 - until feb. 2016
The parliamentary group of UNPR - since feb. 2016

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security
Committee for the Investigation of Abuses, Corrupt Practices, and for Petitions (since jun. 2013)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland 
 Friendship parliamentary group with Serbia 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:5 (in 5 plenary sittings)
Political declarations:3
Legislative initiatives: 58, din care 10 promulgate legi
Motions: 5

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 18 november 2019, 17:16
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro