Cornel PIEPTEA
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI, uninominal college no.27
end of the mandate: 27 june 2012 - resignation - HCD nr.21/2012

Political party:
PNL-National Liberal Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees
Committee for Public Administration and Territorial Planning (since oct. 2009)
Committee for Industries and Services (until oct. 2009)

Inquiry committees

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Canada - since mar. 2010
 - until jun. 2012
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China - since mar. 2010
 - until jun. 2012