Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
www.movilapetru.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Petru Movilă Versiunea pentru printare

Petru MOVILĂ
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.24 IASI, uninominal college no.3

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until feb. 2014
 
independent  - since feb. 2014

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat Liberal Party - until feb. 2014
Democrat Popular Parliamentary Group - since mar. 2015
 - until jun. 2015
The parliamentary group of UNPR - since jul. 2016

Standing committees
Committee for Health and Family

Parliamentary delegations:
Delegation to the OSCE Parliamentary Assembly - until apr. 2014 deputy
  - since jun. 2015 deputy

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Poland - until jun. 2014 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain - until jun. 2014
 Friendship parliamentary group with Syrian Arab Republic 
 Friendship parliamentary group with Turkmenistan Republic 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:141 (in 87 plenary sittings)
Political declarations:65
Legislative initiatives: 142, din care 14 promulgate legi
Questions & Interpellations: 182
Motions: 14

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 14 december 2019, 14:36
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro