Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Mircia Muntean Versiunea pentru printare

Mircia MUNTEAN
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.22 HUNEDOARA, uninominal college no.6
end of the mandate: 28 june 2016 - resignation - HCD nr.65/2016

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until jun. 2014
PSD-Social Democratic Party - since jun. 2014

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat Liberal Party - until jun. 2014
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since jun. 2014
 - until jun. 2016

Standing committees

Standing committees - joint

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Kazakhstan - until jun. 2016
 Friendship parliamentary group with Republic of Indonezia - until jun. 2016

Parliamentary activity in figures:
Speaches:15 (in 15 plenary sittings)
Political declarations:13
Legislative initiatives: 31, din care 4 promulgate legi
Questions & Interpellations: 7
Motions: 13

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 22 january 2020, 13:05
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro