Parliamentary activity
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Cristian Cucuian Versiunea pentru printare

Cristian CUCUIAN
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.4 BACAU
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004

Political party:
PD-Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Alliance «Dreptate si Adevar» PNL-PD - until apr. 2007
Grupul parlamentar al Partidului Democrat-Liberal - since apr. 2007

Standing committees
- Secretary

(since sep. 2008) - Chairperson
(jun. 2006 - jun. 2007)

Standing committees - joint
The Committee on European Affairs
The Committee for European Integration (until dec. 2006)

Special committees - joint
(since jun. 2006)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Bosnia & Herzegovina 
 Friendship parliamentary group with Republic of Colombia 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:21 (in 17 plenary sittings)
Political declarations:9
Legislative initiatives: 17, din care 4 promulgate legi
Motions: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 29 march 2020, 15:54
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro