Curriculum Vitae
Press releases
Photo gallery
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
2016-2020 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2016-2020 > Chamber of Deputies > Cristina-Mădălina Prună Versiunea pentru printare

Cristina-Mădălina PRUNĂ
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016
end of the mandate: 18 december 2020 - resignation

Political party:
USR-Union to Save Romania 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Union to Save Romania - until dec. 2020 Vice-Leader - since feb. 2018
 - until feb. 2019
   Leader - since feb. 2019
 - until sep. 2019
   Vice-Leader - since sep. 2019
 - until dec. 2020

Standing committees
Committee for Industries and Services (since apr. 2017)
The Committee on European Affairs
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (until apr. 2017) - Secretary
Sub-committee on anti-discrimination (until dec. 2019)

Inquiry committees - joint

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe - until dec. 2020 deputy - since dec. 2018
 - until dec. 2020

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland - until dec. 2020
 Friendship parliamentary group with French Republic - National Assembly - until dec. 2020
 Friendship parliamentary group with Iceland - until dec. 2020
 Friendship parliamentary group with Sri Lanka - until dec. 2020

Parliamentary activity in figures:
Speaches:127 (in 84 plenary sittings)
Political declarations:3
Legislative initiatives: 129, din care 21 promulgate legi
Questions & Interpellations: 204
Motions: 14

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 21 april 2021, 12:17
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro