Curriculum Vitae
Comunicate de presă
Galerie foto
Activitate parlamentară
2012-2016 (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
www.alexandrunazare.ro
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2012-2016 > Camera Deputaților > Alexandru Nazare > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Alexandru NAZARE
Curriculum Vitae

Date biografice

  • Data și locul nașterii: 25.06.1980, Onești, județul Bacău
  • Stare Civilă: Necăsătorit

Studii și specializări

  • 1999 - 2005 - Școala Națională de Studii Politice și Administrative, Specialitatea Științe politice și administrative.
  • 2002 - 2004 - European College of Liberal Arts - Berlin, Specialitatea Relații Internaționale, Afaceri Europene, Teorie Politică, Neoconservatorism. Credite acordate de BARD College (New York).

Activitate profesională

  • decembrie 2012 - Deputat ales în Colegiul 2, Circumscripția 9 Brăila
  • februarie-mai 2012 - Ministrul Transporturilor și Infrastructurii
  • noiembrie 2010-februarie 2012 - Secretar de Stat, Ministerul Transporturilor și Infrastructurii
  • aprilie-noiembrie 2010 - Secretar de Stat, Ministerul Finanțelor Publice.
  • octombrie 2009-aprilie 2010 - Subsecretar de Stat, Departamentul pentru Afaceri Europene.
  • august-octombrie 2009 - Consilier Parlamentar, Parlamentul European.
  • decembrie 2008-iulie 2009 - Europarlamentar, Parlamentul European.
  • septembrie 2007-februarie 2008 - Consilier - Delegația Partidului Democrat Liberal - Grupul Partidului Popular European, Parlamentul European.
  • septembrie 2005-septembrie 2007 - Consilier Ministru, Ministerul Integrării Europene.

Funcții, activități într-un partid politic

  • 2008 - 2011 - Președinte Comisia de Etică, Organizația de Tineret a Partidului Democrat Liberal
  • 2009 - 2012 - Vicepreședinte, Organizația Sectorului 2, Partidul Democrat Liberal
  • 2011-prezent - Prim-vicepreședinte, Organizația de Tineret a Partidului Democrat Liberal

Funcții, activități într-o organizație din administrația publică centrală sau locală

  • februarie - mai 2012 - Ministrul Transporturilor și Infrastructurii
  • noiembrie 2010 - februarie 2012 - Secretar de Stat, Ministerul Transporturilor și Infrastructurii
  • aprilie - noiembrie 2010 - Secretar de Stat, Ministerul Finanțelor Publice.
  • octombrie 2009 - aprilie 2010 - Subsecretar de Stat, Departamentul pentru Afaceri Europene.
  • septembrie 2005 - septembrie 2007 - Consilier Ministru, Ministerul Integrării Europene.

Funcții, activități în organizații internaționale

  • august - octombrie 2009 - Consilier Parlamentar, Parlamentul European.
  • decembrie 2008 - iulie 2009 - Europarlamentar, Parlamentul European.
  • septembrie 2007- februarie 2008 - Consilier - Delegația Partidului Democrat Liberal - Grupul Partidului Popular European, Parlamentul European.
20.12.2012

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București joi, 28 mai 2020, 12:03
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro