Curriculum Vitae
Comunicate de presă
Galerie foto
Înregistrări video
Activitate parlamentară
2012-2016 (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
luări de cuvânt în ședințele Biroului permanent
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
2008-2012 (dep.)
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2012-2016 > Camera Deputaților > Marian Neacșu > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Marian NEACȘU
Curriculum Vitae

Date biografice

  • Data nașterii: 27 mai 1964
  • Cetățenie: Română
  • Stare civilă: căsătorit.

Studii și specializări

  • 2012 - 2013: Universitatea Creștină "Dimitrie Cantemir", Master în domenul "Studii de Securitate și Apărare"
  • 2003: USAID/American Soybean Association Cursul “Tehnici superioare de nutriție a animalelor”
  • 2002: Brill Corporation „Formularea rețetelor de furajare asistată de calculator”
  • 2001 - 2005: Alltech Biotechnology „Nutritional Biotechnology in the feeds and food industries”
  • 2001 - 2002: Ministerul Finanțelor/Corpul Experților Contabili Expert contabil
  • 1987: Universitatea Craiova - Fac. de Studii Economice Licențiat în economie
  • 1982: Liceul de Teoretic Topoloveni Argeș Bacalaureat

Activitate profesională

  • februarie 2016 - prezent - Chestor al Camerei Deputaților
  • octombrie 2014 - februarie 2015 - Vicepreședinte al Camerei Deputaților
  • septembrie 2014 - prezent - Vicepresedinte al Comisiei pentru politica economica,
  • mai 2012 - februarie 2016 - Lider al Grupului parlamentar al Partidului Social Democrat din Camera Deputaților
  • 2012 - prezent - Deputat în Parlamentului României
  • 2008 - 2012 - Deputat în Parlamentului României
  • 2004 - 2008: S.C. ESTRELLA SRL Director General - Administrator
  • 2006 - 2008: EUROPRO INVEST SRL Director General
  • 1997 - 2004: S.C. MORARITUL S.A. Director General - Președinte C.A.
  • 1993 - 1997: S.C. MORĂRIT ȘI PANIFICAȚIE S.A. Director Economic - Financiar
  • 1990 - 1993: S.C. CERES S.A. SLOBOZIA Director Comercial
  • 1989 - 1990: IAS SLOBOZIA Șef serviciu plan salarizare
  • 1988 - 1989: IAS SLOBOZIA Șef serviciu ADT
  • 1987 - 1988: IAS SLOBOZIA Economist

Funcții, activități într-un partid politic

  • din octombrie 2015: Secretar General al PSD
  • din octombrie 2015: Președinte al PSD Ialomița
  • 2010 - prezent: Prim-vicepreședinte al PSD Ialomița
  • 2005 - 2008: Membru în Biroul Permanent P.S.D. Ialomița
  • 1998 - 2001: Prim-vicepreședinte P.D.S.R. Ialomița
  • 1991 - 2001: Vicepreședinte P.D.A.R. Ialomița

Funcții, activități într-o organizație sindicală, patronală etc.

  • Membru în UCPR.

Funcții, activități într-o organizație din administrația publică centrală sau locală

  • 2008: Consilier local - Consiliul municipal Slobozia
  • 1992 - 2008: Consilier Județean - Consiliul Județean Ialomița
  • 1992 - 1996: Președinte al Comisiei Agricultură-Servicii - Consiliul Județean Ialomița
  • 1996 - 2000: Președinte al Comisiei Buget-Finanțe - Consiliul Județean Ialomița
  • 2000 - 2004: Secretar al Comisiei Buget-Finanțe - Consiliul Județean Ialomița
  • 2004 - 2008: Membru al Comisiei Buget-Finanțe - Consiliul Județean Ialomița

Funcții, activități în alte organizații naționale

  • Membru al Asociației Generale a Economiștilor din România
  • Membru al Uniunii Naționale a Crescătorilor de Păsări din România
  • Membru Corpului Experților Contabili

Alte activități

  • Limbi străine: limba engleză (bine), limba franceză (bine)
  • Operare computer: foarte bine (tehnoredactare, calcul tabelar, prezentări, navigare internet)
  • Permis de conducere: categoria B.
08.02.2016

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București duminică, 27 septembrie 2020, 15:26
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro