Marian NEACȘU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.23 IALOMIȚA, colegiul uninominal nr.2

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:sep. 2014 - feb. 2015 - Vicepreședinte - din oct. 2014
 sep. - dec. 2016 - Chestor
 feb. - sep. 2016 

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat  Lider - până în feb. 2016

Comisii permanente
Comisia pentru politică economică, reformă și privatizare - Vicepreședinte (din sep. 2014)

Alte comisii
Comisia de validare (din feb. 2013)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei  membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Turcia  Președinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Populară Chineză 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Libaneză