Ileana FILIPESCU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 1996-2000

DEPUTAT
aleasa deputat în circumscriptia electorala nr.27 MUREȘ

Formatiunea politica:
 
PD-Partidul Democrat

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar Uniunea Social Democrată - Partidul Democrat  Secretar - din mai 1998
 - până în sep. 1999

Comisii permanente
Comisia pentru cultură, arte, mijloace de informare în masă (din sep. 1998) - Vicepreședinte
Comisia pentru cercetarea abuzurilor, corupției și pentru petiții (apr. - sep. 1998)
Comisia pentru cultură, arte, mijloace de informare în masă (până în apr. 1998)

Comisii de ancheta
Comisia de anchetă a Camerei Deputaților pentru analiza situației create la Societatea Română de Televiziune și Societatea Română de Radiodifuziune prin sistarea de către Compania Națională de Electricitate - S. A. a alimentării cu energie electrică a unor stații de emisie (iun. 1999)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Georgia - din mai 1998
 Grupul parlamentar de prietenie cu Statul Israel - din feb. 1997