Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Cosmin Necula Versiunea pentru printare

Cosmin NECULA
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.4 BACAU, uninominal college no.2
end of the mandate: 22 june 2016 - resignation - HCD nr.65/2016

Political party:
PSD-Social Democratic Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities

Standing committees - joint

(feb. 2013 - sep. 2015)

Parliamentary delegations:
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly - until jun. 2016 deputy

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with State of Israel - until jun. 2016
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China - until jun. 2016

Parliamentary activity in figures:
Speaches:39 (in 28 plenary sittings)
Political declarations:23
Legislative initiatives: 54, din care 19 promulgate legi
Questions & Interpellations: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 15 november 2019, 18:55
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro