Nicolae GRĂDINARU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 1996-2000

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.29 OLT

Formatiunea politica:
 
PD-Partidul Democrat - până în mar. 1998
 
independent 

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar Uniunea Social Democrată - Partidul Democrat - până în mar. 1998
Grupul parlamentar al Partidului Democrației Sociale din România - din sep. 2000

Comisii permanente
Comisia juridică, de disciplină și imunități - Secretar (din dec. 1996)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Africa de Sud - din feb. 1997
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Islamică Iran - din feb. 1997 Președinte