Curriculum Vitae
Press releases
Statements and speeches
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Gheorghe-Eugen Nicol„escu Versiunea pentru printare

Gheorghe-Eugen NICOL√ESCU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI, uninominal college no.11

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party  Vice-Leader - since sep. 2014
 - until sep. 2015
   Leader - since sep. 2015

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks - Chairperson (mar. - sep. 2014), Vice-Chairperson (since sep. 2014)

Special committees - joint
(since mar. 2015)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Ireland 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:154 (in 101 plenary sittings)
Political declarations:29
Legislative initiatives: 55, din care 11 promulgate legi
Questions & Interpellations: 14
Motions: 14

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 19 october 2019, 0:23
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro