Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
2016-2020 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2016-2020 > Chamber of Deputies > Cristian-Gabriel Seidler Versiunea pentru printare

Cristian-Gabriel SEIDLER
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016
end of the mandate: 18 december 2020 - resignation

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - sep. 2018 - Secretary

Political party:
USR-Union to Save Romania 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Union to Save Romania - since oct. 2020
 - until dec. 2020
 Vice-Leader - until jun. 2017
   Leader - since jun. 2017
 - until feb. 2018

Standing committees
Committee for Labour and Social Protection

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Hungary - until dec. 2020
 Friendship parliamentary group with State of Israel - until dec. 2020

Parliamentary activity in figures:
Speaches:197 (in 118 plenary sittings)
Political declarations:1
Legislative initiatives: 159, din care 29 promulgate legi
Questions & Interpellations: 21
Motions: 12

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 12 april 2021, 22:01
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro