Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Gheorghe Roman Versiunea pentru printare

Gheorghe ROMAN
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.34 SIBIU, uninominal college no.3

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until may 2012
PSD-Social Democratic Party - since sep. 2012
 
independent  - since may 2012

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat-Liberal Party - until may 2012
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since sep. 2012

Standing committees
Committee for Industries and Services (since oct. 2009)
Committee for Culture, Arts, Mass Information Means (until oct. 2009)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Panama 
 Friendship parliamentary group with Bolivia  Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:11 (in 11 plenary sittings)
Political declarations:8
Legislative initiatives: 37, din care 4 promulgate legi
Questions & Interpellations: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 21 november 2019, 17:20
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro