Alfred - Robert SIMONIS
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-prezent

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.37 TIMIȘ
data validarii: 21 decembrie 2016 - HCD nr.122/2016

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat  Secretar - până în iun. 2017
   Vicelider - din feb. 2018
 - până în feb. 2019
   Lider - din feb. 2019

Comisii permanente
Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională (din sep. 2019)
Comisia pentru afaceri europene (din sep. 2019)
Comisia pentru tehnologia informației și comunicațiilor (apr. 2018 - sep. 2019) - Secretar (mai 2018 - mar. 2019)
Comisia pentru transporturi și infrastructură (feb. 2018 - sep. 2019)
Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională (feb. 2017 - feb. 2018)
Comisia juridică, de disciplină și imunități (până în feb. 2017)

Comisii de ancheta
Comisia parlamentară de anchetă a Camerei Deputaților privind modalitatea de încheiere a unor contracte de colaborare cu terțe persoane și a modului de angajare și efectuarea a cheltuielilor din bani publici în executarea contractelor de colaborare la Societatea Română de Televiziune

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a OSCE  supleant

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Cuba  Vicepreședinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Federativă a Braziliei 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Thailanda 

Biroul parlamentar:
  1. Timișoara, Str. Tudor Vladimirescu nr. 21, jud. Timiș
  2. Făget, str. Avram Iancu, nr.1, județul Timiș
  3. Lugoj, Str. Avram Iancu nr. 1, jud. Timiș