Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Ion Spânu Versiunea pentru printare

Ion SPÂNU
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.11 CARAS-SEVERIN
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until dec. 2018
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since dec. 2018

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until dec. 2018
Non-attached Members - since dec. 2018
 - until may 2019
The parliamentary group PRO Europa - since may 2019

Standing committees

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland 
 Friendship parliamentary group with Republic of Panama 
 Friendship parliamentary group with Bosnia & Herzegovina 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:34 (in 34 plenary sittings)
Political declarations:33
Legislative initiatives: 62, din care 19 promulgate legi
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 19 february 2020, 9:12
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro