Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Ion Preda Versiunea pentru printare

Ion PREDA
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.31 PRAHOVA
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004
end of the mandate: 8 april 2007 - dead
replaced by: Gratiela Leocadia Gavrilescu

Political party:
PNL-National Liberal Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees
Committee for Education, Science, Youth, and Sport
Committee for Standing Orders - Vice-Chairperson (since feb. 2007)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Bosnia & Herzegovina - until apr. 2007
 Friendship parliamentary group with Malaysia - until apr. 2007
 Friendship parliamentary group with Australia - until apr. 2007
 Friendship parliamentary group with Malta - since apr. 2007
 - until apr. 2007
 Friendship parliamentary group with Republic of Venezuela - until apr. 2007

Parliamentary activity in figures:
Speaches:11 (in 10 plenary sittings)
Political declarations:6
Legislative initiatives: 31, din care 12 promulgate legi
Questions & Interpellations: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 9 december 2019, 22:35
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro