Vasile-Daniel SUCIU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-2020

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.6 BISTRIȚA-NĂSĂUD
data validarii: 21 decembrie 2016 - HCD nr.122/2016
data încetarii mandatului: 19 decembrie 2020 - demisie

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:sep. - dec. 2020 - Secretar - din oct. 2020
 feb. - sep. 2020 

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat 

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - până în dec. 2020 Vicelider - până în feb. 2018
   Lider - din feb. 2018
 - până în feb. 2019
   Vicelider - din noi. 2019
 - până în feb. 2020

Comisii permanente
Comisia pentru administrație publică și amenajarea teritoriului (din noi. 2019)
Comisia pentru buget, finanțe și bănci (sep. - noi. 2019)
Comisia pentru mediu și echilibru ecologic (până în sep. 2019)
Comisia pentru cercetarea abuzurilor, corupției și pentru petiții (până în mar. 2017)

Comisii de ancheta comune
Comisia parlamentară de anchetă privind achizițiile și gestionarea stării de urgență

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația permanentă a Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a Procesului de Cooperare din Europa de Sud-Est - până în dec. 2020 supleant

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Argentina - până în dec. 2020 Președinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Arabă Egipt - până în dec. 2020
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Franceză - Adunarea Națională - până în dec. 2020