Anghel STANCIU
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.24 IASI, uninominal college no.6

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party  Vice-Leader - until sep. 2010
   Vice-Leader - since feb. 2011

Standing committees
Committee for Education, Science, Youth, and Sport

Standing committees - joint
- Vice-Chairperson (since dec. 2009)

Inquiry committees
- Vice-Chairperson

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union - since mar. 2010 Vice-Chairperson - since oct. 2012

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Denmark  Chairperson
 Friendship parliamentary group with Hungary 
 Friendship parliamentary group with Bulgaria