Curriculum Vitae
Press releases
Photo gallery
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
www.andreeapaul.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Maria-Andreea Paul Versiunea pentru printare

Maria-Andreea PAUL
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.32 SATU-MARE, uninominal college no.1

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until feb. 2015
PNL-National Liberal Party - since feb. 2015

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat Liberal Party - until feb. 2015 Vice-Leader - since feb. 2014
 - until feb. 2015
The parliamentary group of the National Liberal Party - since feb. 2015 Vice-Leader - since feb. 2015
 - until sep. 2015

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks - Secretary
Committee on Equal Opportunities for Women and Men

Parliamentary delegations:
Delegation to the Central European Initiative - Parliamentary Dimension  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with United Mexican States  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Netherlands 
 Friendship parliamentary group with South Africa 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:336 (in 135 plenary sittings)
Political declarations:179
Legislative initiatives: 89, din care 14 promulgate legi
Questions & Interpellations: 299
Motions: 26

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 23 october 2019, 16:37
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro