Ovidiu Ioan SILAGHI
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.32 SATU-MARE
pe listele Alianței Dreptate și Adevăr PNL-PD
data validarii: 17 decembrie 2004 - HCD nr.36/2004

Formatiunea politica:
PNL-Partidul Național Liberal

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal 

Comisii permanente
Comisia pentru tehnologia informației și comunicațiilor (din sep. 2005)
Comisia pentru industrii și servicii (feb. 2007 - feb. 2008)
Comisia pentru buget, finanțe și bănci (până în sep. 2005)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Observator la Parlamentul European - până în dec. 2006 
- Grupul Alianța liberalilor și democraților pentru Europa
- Comisia pentru piața internă și protecția consumatorului
Membru al Parlamentului European (vezi fisa personala) - până în apr. 2007 
- Grupul Alianța liberalilor și democraților pentru Europa

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Italiană  Secretar
 Grupul parlamentar de prietenie cu Ungaria 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Ecuador  Vicepreședinte