Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Atilla-Béla-László Kelemen Versiunea pentru printare

KELEMEN Atilla-Béla-László
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.27 MURES

Political party:
 
UDMR-The Democratic Alliance of Hungarians in Romania

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democratic Alliance of Hungarians in Romania  Leader - since sep. 1999

Standing committees
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services (since sep. 1998) - Vice-Chairperson (since feb. 1999)
Committee for Foreign Policy (until sep. 1998)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe  substitute member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Peru - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Republic of Indonezia - since feb. 1997 Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:15 (in 14 plenary sittings)
Legislative initiatives: 11, din care 3 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 3 april 2020, 2:08
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro