Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (sen.)
2000-2004 (dep.)
legislative initiatives
mediation committees
questions & interpellations
motions
speaches
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Chamber of Deputies > Radu Stroe Versiunea pentru printare

Radu STROE
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

DEPUTY
Constituency no.26 MARAMURES

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - sep. 2001 - Secretary

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party  Vice-Leader - since feb. 2002
 - until sep. 2003

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security (since sep. 2001) - Vice-Chairperson (since sep. 2004)
Committee for Defence Public Order, and National Security (until feb. 2001)

Standing committees - joint
The Joint Standing Committee of the Chamber of Deputies and the Senate for the exercise of parliamentary control over the activity of the Foreign Intelligent Service SIE (since sep. 2004) - Secretary (since oct. 2004)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Belarus 
 Friendship parliamentary group with Republic of Cyprus 
 Friendship parliamentary group with Bolivia 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:49 (in 37 plenary sittings)
Political declarations:6
Legislative initiatives: 14, din care 2 promulgate legi
Member of the13 mediation committees
Questions & Interpellations: 8
Motions: 11

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 3 april 2020, 1:29
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro