Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2008-2012 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Vasile Popeangă Versiunea pentru printare

Vasile POPEANGĂ
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.20 GORJ, uninominal college no.5

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until mar. 2016
 
independent  - since mar. 2016

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until mar. 2016 Vice-Leader - until sep. 2014
   Secretary - since sep. 2014
 - until feb. 2015
The parliamentary group of UNPR - since sep. 2016
 - until sep. 2016
The parliamentary group of the National Liberal Party - since sep. 2016

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Malaysia  Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Cyprus 
 Friendship parliamentary group with Republic of Colombia 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:88 (in 78 plenary sittings)
Political declarations:68
Legislative initiatives: 57, din care 12 promulgate legi
Questions & Interpellations: 22

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 13 november 2019, 10:40
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro