Curriculum Vitae
Comunicate de presă
Activitate parlamentară
2012-2016 (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
www.dancristianpopescu.ro
www.facebook.com/dancristianpopescu
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2012-2016 > Camera Deputaților > Dan-Cristian Popescu > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Dan-Cristian POPESCU
Curriculum Vitae

Date biografice

  • Date biografice: M-am născut în București la 31 decembrie 1975. Sunt fiul profesorului doctor docent Nicolae Popescu, creator de școală matematică, membru corespondent al Academiei, și al Elenei Liliana Popescu, profesor universitar la Facultatea de Matematică și Informatică, Universitatea din București.

Studii și specializări

  • Iunie 2014 ► absolvirea Academiei Națională de Informații „Mihai Viteazu”, programul postuniversitar de formare și dezvoltare profesională - "Știinte de Securitate și Informații"
  • Decembrie 2013 ► absolvirea Colegiului Național de Apărare - curs de nivel înalt „Securitate și bună guvernare”
  • Noiembrie 2010 ► Diploma de absolvire Cursului de leadership creativ Erisma
  • Iulie 2001 ► Diploma de studii postuniversitare Managementul Administratiei Publice Locale Academia de Studii Economice, Bucuresti
  • Iulie 2000 ► Diplomă de studii postuniversitare avansate în științe politice relații internaționale și administrație publică George Washington University, Washington D.C., SUA
  • Iulie 1998 ► Diplomă de absolvire Facultatea de Matematică,Universitatea București
  • August 1995 ► Certificat de studii de limba spaniolă eliberat la Malaga și atestat de Ministerul Culturii și Afacerilor Sociale din Spania
  • Iulie 1994 ► Bacalaureat Colegiul National "Sfântul Sava" din București, profilul: matematică-fizică
  • 1993 - 2012 ► Atestate și certificate de absolvire seminarii și cursuri de scurtă durată în matematica, management si marketing politic, campanii electorale, doctrine politice si publicitate

Activitate profesională

  • august 2007 - decembrie 2012: Director General, Imperial Media
  • 2006 - 2007: Director New Business, News Corp Romania
  • februarie 2004 - iulie 2006: Director pentru dezvoltare, News Outdoor Romania
  • aprilie 2001 - aprilie 2002: Director, Eurotrust Construct

Funcții, activități într-un partid politic

  • noiembrie 2014 - prezent - membru Partidul Național Liberal
  • septembrie 2012 - iulie 2014 - membru Forta Civica
  • septembrie 2012 - decembrie 2013 - vicepreședinte Forta Civica
  • iunie 2010 - aprilie 2012 - președinte al Biroului Politic Teritorial al Org. PNL Sector 2
  • 1995 - 1996 - prim-vicepreședinte T.U.N.Ț.C.D. (Organizația de Studenți a PNȚCD)
  • 1991 - 2001 - membru PNȚCD ,
  • 1990 - 1991 - membru PNL și reînscris din iunie 2004

Funcții, activități într-o organizație din administrația publică centrală sau locală

  • aprilie 2002 - ianuarie 2004: Coordonator, Biroul Autorizare Publicitate, Primaria Sectorului 2
  • aprilie 1999 - februarie 2001: Director adjunct, Direcția de Publicitate, Primăria Municipiului București
  • februarie 1999 - aprilie 1999: Șeful Serviciului pentru strategie, Direcția de Publicitate, Primăria Municipiului București
  • august 1998 - februarie 1999: Inspector, Corpul de control al Președintelui C.E.C.
  • decembrie 1997 - iunie 1998: Consilier, Cabinetul Ministrului Industriilor și Comerțului, Guvernul României: cooperarea cu Banca Mondială și F.M.I., proiecte de închidere a minelor nerentabile, descentralizarea sistemului energetic al României
  • septembrie 1996 - decembrie 1997: Country assistant, Adam Smith Institute: programe de asistență finanțate de Programul Phare și Know How Fund pentru Guvernul României în domeniile administrației publice locale, descentralizării activității, privatizării și managementului

Funcții, activități în alte organizații naționale

  • 1998 - 2000: Vicepreședinte Consiliul Tineretului din România

Funcții, activități în organizații internaționale

  • 1998 - 1999: Vicepreședinte al European Democrat Students, Organizația studenților și tinerilor din Partidul Popular European (partidele conservatoare, liberale și creștin-democrate europene)

Activitate civică

  • Președinte Fundatia Dan Cristian Popescu

    Încă din copilărie am fost învățat să trăiesc sănătos și de aceea am făcut sport. Poate că și din acest motiv consider că spiritul de echipă și fair-play-ul trebuie promovate în cât mai multe din activitățile noastre, inclusiv în politică.
    În anul 2010 am înființat Fundația „Dan Cristian Popescu” pentru a ajuta tinerii să se perfecționeze, prin organizarea de cursuri gratuite în mai multe domenii.
14.08.2015

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București luni, 16 septembrie 2019, 10:29
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro