Dan-Cristian POPESCU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.42 BUCUREȘTI, colegiul uninominal nr.8
data încetarii mandatului: 4 august 2016 - demisie

Formatiunea politica:
FC-Forța Civică - până în iul. 2014
PNL-Partidul Național Liberal - din feb. 2015

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Democrat Liberal - până în feb. 2015 Secretar
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - din feb. 2015
 - până în aug. 2016
 Secretar

Comisii permanente
Comisia pentru cultură, arte, mijloace de informare în masă

Comisii permanente comune
Comisia permanentă comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru relația cu UNESCO (din apr. 2014)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a NATO - până în aug. 2016 supleant

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Islamică Pakistan - până în aug. 2016 Președinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Slovenia - până în aug. 2016
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Federativă a Braziliei - până în aug. 2016