Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
www.dancristianpopescu.ro
www.facebook.com/dancristianpopescu
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Dan-Cristian Popescu Versiunea pentru printare

Dan-Cristian POPESCU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI, uninominal college no.8
end of the mandate: 4 august 2016 - resignation

Political party:
FC-Forta Civica - until jul. 2014
PNL-National Liberal Party - since feb. 2015

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat Liberal Party - until feb. 2015 Secretary
The parliamentary group of the National Liberal Party - since feb. 2015
 - until aug. 2016
 Secretary

Standing committees
Committee for Culture, Arts, Mass Information Means

Standing committees - joint
(since apr. 2014)

Parliamentary delegations:
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly - until aug. 2016 deputy

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Islamic Republic of Pakistan - until aug. 2016 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Slovenia - until aug. 2016
 Friendship parliamentary group with Brazil - until aug. 2016

Parliamentary activity in figures:
Speaches:33 (in 32 plenary sittings)
Political declarations:31
Legislative initiatives: 55, din care 8 promulgate legi
Questions & Interpellations: 17
Motions: 24

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 20 september 2019, 19:42
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro