Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2008-2012 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Gheorghe Roman Versiunea pentru printare

Gheorghe ROMAN
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.34 SIBIU, uninominal college no.3
end of the mandate: 1 july 2016 - resignation - HCD nr.64/2016

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until jun. 2015

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until jun. 2015
The parliamentary group of the National Liberal Party - since jun. 2015
 - until jul. 2016

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks (since oct. 2013)
The Committee for Romanian Communities Living Abroad (until oct. 2013) - Vice-Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of the Philippines - until jul. 2016
 Friendship parliamentary group with Portuguese Republic - since mar. 2014
 - until jul. 2016
 Friendship parliamentary group with Republic of the Philippines - since apr. 2015
 - until jul. 2016
 Friendship parliamentary group with Republic of Finland - until jul. 2016

Parliamentary activity in figures:
Speaches:5 (in 4 plenary sittings)
Political declarations:4
Legislative initiatives: 36, din care 8 promulgate legi
Questions & Interpellations: 12
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 18 october 2019, 0:05
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro