Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Viorel Oancea Versiunea pentru printare

Viorel OANCEA
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.37 TIMIS
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PNL-National Liberal Party - until dec. 2006
 
independent  - since dec. 2006
 - until feb. 2008
PDL-Democratic Liberal Party - since feb. 2008

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party - until dec. 2006
Parliamentary group of the Democrat-Liberal Party - since dec. 2007

Standing committees
Committee for Foreign Policy (since mar. 2007)
Committee for Defence Public Order, and National Security (until feb. 2007)

Other commisions
Validation Committee

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland - until apr. 2007
 Friendship parliamentary group with Islamic Republic of Pakistan - until apr. 2007
 Friendship parliamentary group with Brazil - until apr. 2007

Parliamentary activity in figures:
Speaches:60 (in 53 plenary sittings)
Political declarations:28
Legislative initiatives: 23, din care 8 promulgate legi
Questions & Interpellations: 13
Motions: 7

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 26 june 2019, 3:15
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro