Alin Vasile VĂCARU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-prezent

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.20 GORJ
data validarii: 21 decembrie 2016 - HCD nr.122/2016

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat - până în sep. 2017
 
Fără adeziune la formațiunea politică pentru care a candidat la alegeri - din sep. 2017

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - până în sep. 2017
Deputați neafiliați - din sep. 2017
 - până în mai 2019
Grupul parlamentar PRO Europa - din mai 2019

Comisii permanente
Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale (din iun. 2018)
Comisia pentru comunitățile de români din afara granițelor țării (din iun. 2019)
Comisia pentru politică externă (feb. 2017 - iun. 2018)
Comisia pentru comunitățile de români din afara granițelor țării (până în iun. 2018)
Comisia pentru tehnologia informației și comunicațiilor (până în feb. 2017)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Elenă - până în sep. 2017
 Grupul parlamentar de prietenie cu Ucraina  Secretar - până în sep. 2017
 Grupul parlamentar de prietenie cu Albania 

Biroul parlamentar:
  • Târgu Jiu, Str. Victoriei nr. 2-4, (Prefectură), jud. Gorj