Petre ROMAN
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.8 BRAȘOV, colegiul uninominal nr.8

Formatiunea politica:
PNL-Partidul Național Liberal

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal 

Comisii permanente
Comisia pentru politică externă (din oct. 2016)
Comisia pentru politică externă (feb. 2013 - feb. 2015) - Vicepreședinte (din mar. 2013)
Comisia pentru afaceri europene (până în feb. 2013)

Comisii speciale comune
Comisia comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru elaborarea propunerii legislative de revizuire a Constituției României (până în feb. 2015)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a Francofoniei - până în dec. 2013 membru
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a NATO - din dec. 2013
 - până în feb. 2015
 membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Franceză - Adunarea Națională - până în feb. 2015
 Grupul parlamentar de prietenie cu Marele Ducat de Luxemburg - până în feb. 2015