Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2000-2004 (sen.)
1996-2000 (sen.)
1992-1996 (dep.)
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Petre Roman Versiunea pentru printare

Petre ROMAN
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.8 BRASOV, uninominal college no.8

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees
Committee for Foreign Policy (since oct. 2016)
Committee for Foreign Policy (feb. 2013 - feb. 2015) - Vice-Chairperson (since mar. 2013)
The Committee on European Affairs (until feb. 2013)

Special committees - joint
(until feb. 2015)

Parliamentary delegations:
Delegation to the International Assembly of French-speaking Parliamentarians - until dec. 2013 member
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly - since dec. 2013
 - until feb. 2015
 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with French Republic - National Assembly - until feb. 2015
 Friendship parliamentary group with Grand Duchy of Luxembourg - until feb. 2015

Parliamentary activity in figures:
Speaches:14 (in 10 plenary sittings)
Political declarations:1
Legislative initiatives: 8, din care 1 promulgata lege
Questions & Interpellations: 1
Motions: 6

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 16 october 2019, 5:40
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro