Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Victor Roman Versiunea pentru printare

Victor ROMAN
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.41 VRANCEA, uninominal college no.6
end of the mandate: 11 october 2016 - of drept

Political party:
PSD-Social Democratic Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities (since dec. 2012)
Committee for Labour and Social Protection (until dec. 2012)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Albania - until oct. 2016
 Friendship parliamentary group with Czech Republic - until oct. 2016
 Friendship parliamentary group with Republic of Panama - until oct. 2016

Parliamentary activity in figures:
Speaches:1
Legislative initiatives: 17, din care 7 promulgate legi
Questions & Interpellations: 6

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 18 november 2019, 7:22
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro